Qui-Gon Jinn

19. června 2006 v 17:11 | Já (Lída) |  Star Wars
Celé jméno: Qui-Gon Jinn
Druh / rasa: člověk
Pohlaví: muž
Příslušnost: Stará republika, Řád Jedi
Obor: Jedi
POPIS:
..................................
Qui-Gona Jinna vycvičil Jedi, který vždy toužil po nezávislosti a vymanění se z absolutního vlivu řádu, jemuž se zaslíbil. Tento mistr Jedi se jmenoval Dooku a Qui-Gon tuto jeho charakterovou vlastnost po způsobu věrného žáka převzal.
Ve všem, co dělal, chtěl jít vlastní cestou bez závislosti na jakýchkoli pravidlech a často se tak rozcházel s kodexem Jedi. Už jen třeba v názoru na způsob vnímání Síly. Na rozdíl od názoru většiny ostatních Jedi, stavících jednotící Sílu před Sílu živoucí, prosazoval filozofii spoléhání se na instinkt, ne na rozum. Přesto však začal být Qui-Gon postupem let velice vážený a uznávaný a ne nadarmo mu říkávali, že kdyby se řídil kodexem, mohl by už dávno sedět ve vrchní radě Jedi.

Za veliký šrám na Qui-Gonově duši se dá považovat jeho selhání při výcviku druhého padawana. Xanatos byl synem Criona, nejbohatšího muže planety Telosu. Jelikož mu v žilách kolovalo obrovské množství midi-chlorianů, rozhodl se ho Qui-Gon vzít za svého učedníka, k čemuž Crion jen s neochotou svolil.
Navzdory svým nepopiratelným schopnostem se však díky svému urozenému původu a rozdílným postojům dostával Xanatos často do konfliktů s ostatními učedníky. Když konečně přišla chvíle jeho závěrečné zkoušky, byl se svým mistrem poslán na misi právě na Telos, kde právě zuřila občanská válka. Xanatosův otec zlákal Qui-Gonova učedníka na svou stranu a ve střetnutí, ve kterém stáli oba dva proti mistru Jinnovi, Crion zemřel. Svého padawana, šíleného vztekem, však zabít nedokázal a Xanatos uprchl s přísahou pomsty na rtech. Qui-Gon pak byl dlouhá léta tímto svým domnělým neúspěchem přímo posedlý a zapomínaje na své předchozí úspěchy mluvil pak o Xanatosovi jako o svém "prvním" žákovi.
Ačkoli se zařekl, že už nikdy nebude mít padawana, sblížil se na misi na planetě Bandomeer s mladým Obi-Wanem Kenobim, kde s jeho pomocí překazil nekalé plány zločinecké organizace(ukrývající se za těžební společnost) Offword Mining, v jejímž čele nestál nikdo jiný než Qui-Gonův bývalý učedník Xanatos. Po tomto společném hrdinském činu nemohl Qui-Gon jinak, než zapomenout na svůj starý smutek a na přání mistra Yody si vzít Obi-Wana jako svého třetího padawana.
Cesta k jejich vzájemnému pochopení nebyla lehká. Obi-Wan občas nesdílel mistrovy kontroverzní názory v průběhu občanské války v soustavě Melida/Daan dokonce nakrátko vystoupil z řádu Jedi a opustil svého mistra pro sympatie, které choval k motivům jedné z válčících stran. Nakonec se však vše vysvětlilo, staré přátelství se obnovilo a bylo touto zkouškou ještě posíleno.
Společně se potom vydávali na množství nebezpečných misí, ať už sami (jako třeba na Ord Mantell) nebo jinými Jedi jako byla například mistryně Adi Gallia a její učednice Siri Tachi (se kterými se zúčastnili mise na Koganu). Jenom díky Obi-Wanově pohotovosti mohl Qui-Gon uprchnout ze spárů šílené vědkyně Jenn Zan Arbor, která ho unesla za účelem svých zlověstných experimentů.
V době kolem Qui-Gonova šedesátého roku života se galaxie po letech relativního klidu opět dostávala do varu. Qui-Gon se ocitl přímo ve středu galaktických událostí nejvyššího významu, když se proti mocné Obchodní federaci, která utlačovala okrajové oblasti galaxie, utvořila organizace jménem Nebulární fronta, která si kladla za cíl oslabit vliv Obchodní federace v okrajových soustavách. I když během těchto neklidných dnů často prokazoval moudrost při vyjednávání i odvahu v boji (např. v úkolech jako pronásledování žoldnéřského kapitána ve službách Nebulární fronty Arwena Cohla), stejně ve finální fázi došlo k zániku Nebulární fronty a posílení Obchodní federace, která za nedlouho v reakci na krok senátu, tj. zdanění obchodních cest k odlehlým soustavám, zahájila blokádu malé a v galaktickém měřítku zcela nedůležité planety Naboo.
Nejvyšší kancléř Finis Valorum sáhl až na samotné hranice svých pravomocí a v domnění, že celou tuto krizi, která se už táhla tak dlouho, vyřeší přímo v "epicentru" vzniku - ve vrchním velení Obchodní federace -, vyslal na Naboo Qui-Gona a jeho padawana Obi-Wana.
Qui-Gon měl o misi zcela jinou představu. Navzdory poznatkům o odvaze neimodianského představenstva Federace shledal, že něco, nebo někdo, dodává oněm "zbabělcům" rozhodnost. Po útěku z vlajkové lodi blokády, kde byli Jedi přepadeni a včasné záchraně královny Naboo Amidaly díky potrhlému gunganskému psanci Jar Jaru Binksovi, kterému Qui-Gon zachránil život, prorazili blokádu (ze které se vyklubala invaze) za účelem cesty na Coruscant, aby o nepříznivém vývoji zpravili senát a kancléře.
Díky astromechanickému droidovi R2-D2 zaplatili za proražení blokády nikoliv svými životy, ale "jenom" poruchou hypermotoru, jenž byl pro cestu do Galaktického jádra klíčový. S vědomím, že většina "blízkých" planet je pod dohledem Federace, přistáli na malé, zapadlé, pouštní planetě Vnějšího okraje Tatooine, která se přes svou nevalnou pověst zdála relativně bezpečnější a pro obstarání náhradního generátoru hypermotoru vhodnější.
Na Tatooine poznal Qui-Gon pověřený obstaráním náhradních dílů malého otroka Anakina Skywalkera, lidského chlapce s obzvláště silným nadáním v Síle. Jelikož jim chlapec pomohl svým nadáním v pilotáži závodních podů ("kluzáků") ke kýženým - a bez jeho pomoci téměř nedostupným - níhradním dílům, mistr Jedi zařídil jeho propuštění na svobodu. Učinil tak nikoli pouze z vděčnosti, ale hlavně pod vlivem tušení chlapcovy možné budoucnosti. Před odletem z Tatooine se střetl s tajemným temným bojovníkem, který se zdál být pánem ze Sithu - nejméně očekávaným, avšak nejvíce obávaným protivníkem.
Na Coruscantu mistr Jinn předvedl Anakina před vrchní radu Jedi, ale při jejím přesvědčování o nutnosti chlapcova výcviku nebyl úspěšný. Zahalená a nejasná - to byla slova rady o chlapcově budoucnosti. Qui-Gon se nicméně nemínil vzdát tak snadno a svou teorii o Anakinovi - "o tom, který nastolí rovnováhu v Síle" - ani po výslovném zákazu Anakinova výcviku nezavrhl. Jen ji odložil do doby, kdy bude tato krize zažehnána a on bude mít pro svůj "boj s kodexem" více času. Byl totiž i s Obi-Wanem znovu přidělen jako osobní stráž královny, která ve svém jednání o pomoci Republiky proti Obchodní federaci neuspěla a přes varování se vracela zpět na Naboo.
V bitvě o Naboo, která následovala po příletu na planetu a po přesvědčení gunganského národa o nutnosti spojenectví proti Federaci, se utkali Qui-Gon a Obi-Wan s oním temným bojovníkem, který se ukázal být Darthem Maulem, Temným pánem ze Sithu. Třebaže byli v početní převaze, jen s obtížemi odolávali jeho agresivním útokům. Maulovi se Jedi posléze podařilo rozdělit a využívaje svého mládí a síly smrtelně zranit Qui-Gona. Ačkoli se potom Obi-Wanovi podařilo Sitha porazit, Qui-Gonův život nenávratně unikal. Ve svých posledních slovech požádal svého učedníka, aby Anakina vycvičil a Obi-Wan, ač do této chvíle v mladého Skywalkera nevěřil, souhlasil.
Po vyhrané bitvě, v níž se díky statečnosti královny, jejího doprovodu i armády Gunganů podařilo zničit velící bitevní loď Profiteer (v jazyce Neimoidianů Saak'ak) i podstatnou část armády Obchodní federace a jejího místokrále Nuta Gunraye dočasně předat spravedlnosti, propukly oslavy na počest vítězství. Štěstí ovšem nebylo dokonalé, jak se o tom přesvědčila skupina Qui-Gonových nejbližších, která se shromáždila kolem pohřební hranice, aby uctila slavnou památku velkého mistra Jedi.
DETAILY:
..................................
Původ
Domovský svět
: --
První výskyt: Epizoda I
Další výskyt: comicsy, romány, počítačové hry
Další informace
výška: 1,93 m
zbraň: světelný meč
oči: modrá
vlasy / srst: hnědá, ev. šedá
......................
Převzato z www.cswu.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama