Plo Koon

20. června 2006 v 11:30 | Já (Lída) |  Star Wars
Celé jméno: Plo Koon
Druh / rasa: Kel Dor
Pohlaví: muž
Příslušnost: Stará republika, Řád Jedi, Rada Jedi
Obor: Jedi
POPIS:
..................................
V posledních letech Republiky byl řád Jedi veden mistry Jedi z vrchní rady, kteří zasedali ve strmících věžích chrámu Jedi na Coruscantu. V kruhu zde sedělo dvanáct Jedi, aby přemýšleli o aspektech Síly nebo vysílali rytíře čelit nejrůznějším krizím po celé galaxii. Jedním z těchto mistrů byl Plo Koon, impozantní cizinec, jehož tvář zůstávala skryta za rozeklanou obličejovou maskou a jeho svalnaté humanoidní tělo bylo zahaleno v tradiční jediské róbě.
Plo Koon byl Kel Dor z planety Dorin. Kvůli své fyziologii musel v prostředích bohatých na kyslík nosit ochranné brýle a protikyslíkovou masku. Jak je u Kel Dorů zvykem, disponoval i Plo velmi citlivými orgány, které jen znásobovaly jeho velké schopnosti v Síle, které kolovaly v žilách jeho rodiny. Byl totiž potomkem dlouhé pokrevní linie Jedi.

Byl také dlouholetým přítelem mistra Jedi Qui-Gona Jinna a oba bojovali bok po boku v bitvách, ale Koon marně doufal, že by svého přítele viděl usedat na místo v radě Jedi. V získání této pocty Jinnovi bránila jeho tvrdohlavost a vzpurné chování.
Koon byl na Jedi velmi rázný. Kel Dorové jsou známí svým černobílým pohledem na morální otázky, který za ně rozhoduje o tom, co je správné a špatné. Také Plo Koon se často oddával rozhodným činům bez dlouhého přemýšlení. Tento přístup mu dobře posloužil, když při Starkových hyperprostorových válkách musel po smrti wookieeského mistra Tyvokky vést demotivované republikové vojáky do zoufalé a posléze vítězné bitvy na Troikenu (během tohoto konfliktu si také vysloužil nehynoucí respekt dvou republikových důstojníků Jace Dallina a Jana Dodonny). Po Starkových hyperprostorových válkách se také stal členem rady Jedi, přičemž mu byl udělen titul mistra Jedi.
Krátce před bitvou o Naboo se zúčastnil mise rady Jedi proti yinchorriským agresorům. Spolu s mistrem Micahem Giiettem, mistryní Lilit Twoseas a jejím padawanem K'Kruhkem patřil k jednomu ze tří týmů, jenž se při pátrání po velícím středisku Yinchorriů vydal na yinchorriskou planetu Yibikkoror. Plo později po bojích na centrálním světě Yinchorru velmi těžce nesl smrt svého dlouholetého přítele Micaha Giietta.
Mistr Koon byl v radě přítomen, když jeho starý přítel Qui-Gon Jinn radě představoval Anakina Skywalkera, jakožto slibného kandidáta na Jedi. Po smrti svého přítele Qui-Gona se Plo připojil k Jedi, kteří mu letěli na pohřeb na Naboo. Nedlouho potom se připojil k nezdařené diplomatické misi vrchní rady Jedi na Malastare, kde se měla konat mírová jednání mezi lannickým princem a zástupci lannické teroristické organizace Red Iaro.
Mistr Plo Koon sloužil v radě Jedi i o desetiletí později, během jednoho z největších konfliktů, jakým kdy Jedi museli čelit - klonových válek. Mistr Koon byl přítomen na jejich prvním bojišti, bojujíc proti Geonosianům a silám bitevních droidů v geonosiské popravčí aréně. V následujících letech války odvážně sloužil coby generál Velké armády Republiky na nejrůznějších bojištích. Jeho jednotky například podpořily upadající síly mistryně Shaak Ti během bitvy na Brentaalu IV.
Přibližně pět měsíců před koncem klonových válek vedl generál Plo Koon a kapitán Jan Dodonna (veterán ze Starkovy hyperprostorové války) jednání se zástupci rendiliských ozbrojených sil, vedenými jeho starým známým ze Starkovy hyperprostorové války, Jacem Dallinem. Ačkoli se vyjednávání kvůli Dallinovým podřízeným nepodařilo, nakonec se díky úsilí republikové flotily pod vedením mistra Saeseeho Tiina a za pomoci novopečeného rytíře Anakina Skywalkera a mistrů Obi-Wana Kenobiho a Quinlana Vose podařilo hrozbu útoku dreadnaughtů z Rendili zažehnat.
Krátce potom se nalodil na republikový hvězdný destruktor Intervention, aby se účastnil útoku na separatistickou bázi na hřbitovním světě Boz Pity, spojeného s pátráním po separatistické velitelce Asajj Ventress. Výprava byla podpořena značným počtem slavných Jedi a alderaanským senátorem Bailem Organou a byla vlastně první ze série tažení, označovaných jako "obléhání ve Vnějším okraji" (Outer Rim Sieges). Konec obléháních ve Vnějším okraji strávil generál Plo Koon v kokpitu jediské stíhačky, hlídkujíc nad mostními městy podrobené Cato Neimoidie. Tak ho také zastihlo vydání rozkazu 66, označujícího všechny Jedi v galaxii za nepřátele Republiky.
Klonovaní wingmané Pla Koona uposlechli rozkazu, vydaného jim přímo kancléřem Palpatinem. Klonovaný velitel perutě a jeho wingman ve stíhačkách ARC-170 na svého generála spustili palbu. Stíhačka Pla Koona se vznítila, neovladatelně se roztočila a vybuchujíce spadla do neimoidianského města hluboko dole.
DETAILY:
..................................
Původ
Domovský svět
: Dorin
První výskyt: Epizoda I
Další výskyt: E II, E III, EU
Další informace
výška:
1,88 m
zbraň: světelný meč
oči: --
dopravní prosředek: Jedi Starfighter
....................
Převzato z www.cswu.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama