Planety a místa 2

9. června 2006 v 18:58 | Já (Lída) |  Star Wars
CORUSANT
Sídlo vlády a centrum galaxie po mnohé generace - Coruscant a jeho dva malé měsíce obíhají kolem malé bílé hvězdy ve Světech jádra. Planeta Coruscant leží ve stejnojmenném systému, který se nachází v blízkosti systémů Kaikielius a Metellos. V průběhu vlády císaře Palpatina se Coruscant stal jeho sídlem a centrem jeho moci. Souřadnice Coruscantu jsou ty nejjednodušší možné - 0,0,0 - a jejich výskyt na všech známých galaktických mapách ukazuje, že je centrem galaxie již velmi dlouho. Celý povrch planety je pokryt jediným, obrovským a mnohapatrovým městem (zvaným v době Císařství Imperiální město), jehož počátky sahají někam daleko před založení staré Republiky. Nejstarší a nejhustěji osídlené oblasti se nacházejí podél rovníku. Kilometry vysoké mrakodrapy (některé dosahují svrchní vrstvy atmosféry) a početné vesmírné přístavy a přístaviště pokrývají Imperiální město a nebe na Coruscantu je plné světel přilétajících a odlétajících dopravních prostředků. Luňákovití jestřábo-netopýři staví svá hnízda v umělých kaňonech ze kterých loví granitové slimáky obývající nižší patra. Mnohopatrový komplex Imperiálního města činí počasí na Coruscantu obtížně předpověditelným.

Imperiální palác
Pyramidání Imperiální palác, původně známý jako prezidentský, je postaven z šedo-zelené skály s jiskrnými krystaly a je štíhlejší než všechny ostatní stavby na planetě - včetně sousedního Senátu. O paláci se říká, že je nedobitnou pevností a jeho výzdoba zahrnuje vysuté zahrady, mramorové pyramidy a střechy z krystalů - některá výzdoba byla navržena osobně Císařem - například vzory založené na prastarých Sithských hieroglyfech. Palác obsahuje též slavný Velký koridor, který spojuje Auditorium shromáždění s komnatami koncilu a který je lemován řadou pokojů včetně kanceláře Leii Organy Solo. Tento koridor vedoucí do vlastních sněmovních místností Senátu navrhl osobně císař Palpatine, a to jako chodbu s vysokým stropem a okny lemovanou zeleno-purpurovými stromy ch'hala, které jsou citlivé na vibrace a které byly odhaleny jakožto část dokonalého odposlouchávacího systému. Nad koridorem se nacházejí kavárny umístěné na promenádě, odkud hosté mohou pozorovat chodce pod sebou. Všechna obytná poschodí Paláce obsahují rozsáhlé knihovny a starobylé podlaží pro prezidentovy hosty je ručně vyřezáváno ze dřeva Fijisi. Budova rovněž obsahuje soustavu turbovýtahů v zadní části a také několik tajných vchodů, vytvořených po Palpatinově vzestupu. Nějaké obytné zóny se rovněž nacházejí v části nazvané Věž, umístěné na kraji budovy s okny přehlížejícími celé město. Komnaty hlavy státu se nacházejí hluboko uvnitř paláce a jejich "okna" jsou pouze holografickou projekcí zobrazující venkovní situaci snímanou jednou z nespočetných kamer. Císařův trůnní sál je hluboko ležící auditorium korunované hranolovým nebeským světlem a Císař si rovněž nechal zbudovat osobní pozorovatelnu v nejštíhlejší věži. V případě veřejných oslav a proslovů se Palpatine objevoval na balkónu paláce. Nejnižší podlaží paláce je celé věnované vojenským operacím a obsahuje kanceláře generála Ackbara a Draysona a stíněnou a zaštítěnou místnost Válečného štábu. K tomuto sálu přiléhají místnosti označované jako Crypt - počítačové dešifrovací centrum. Také se zde nachází velitelství zásobování sektoru a velitelství stíhaček. Jedno křídlo paláce je celé určeno jako medicínské zařízení a jiné bylo upraveno pro ubytování vodomilných Calamarianů. Stavby v této vlhké oblasti byly přestavěny tak, aby připomínaly korálový útes a v uzavřeném bazénu se vyskytují všemožní mořští živočichové. Jiné oblasti paláce jsou různé pokladnice, pavilóny, vězení, hudební sály, kavárny a letní a zimní čtvrti. Části vyčnívající z hlavní budovy jsou turistická informační centra. Velké Imperiální Informační středisko, obrovské skladiště dat, se nachází pod palácem.

Další zajímavosti
Další atrakce v Coruscantu zahrnují Velké věže, Skydomské botanické zahrady, kilometrovou Velkou recepční halu, podzemní město Dometown, Grandis Monovo divadlo, Holografické Zoo vyhynulých druhů, Galaktické muzeum (uchovávající prastaré Sithské artefakty), Coruscantskou univerzitu, Candrealské zahradní centrum, budovu Imperiálních tajných operací a Chrám kruhu. Oslavy a festivaly zahrnují Týden karnevalů a Novoroční oslavy, kdy Palpatine nechával veřejně popravovat své nepřátele. Tradiční oslavy založení Impéria zahrnovaly slavnostní vojenské přehlídky. Při prastarém Dni války je vždy vypálena ceremoniální salva z laserových kanónů. Monument Plaza je oblíbené místo, postavené kolem jednoho z kopců v blízkosti Manaraiských hor, kde se návštěvníci mohou dotknout obnažené skály, na které město stojí. Již tři sta let ukazují hodiny v Centrální hale shromáždění šíření světla oblohou Coruscantu, a každovečerní okázalé šedo-zelené a rudé záblesky svitu v Coruscantské atmosféře. Hluboko pod jednou z mnoha věží se nacházelo Imperiální vyšetřovací středisko, které bylo pečlivě chráněno štíty a mohutným pancířem.
Nejhlubší a nejtemnější poschodí Imperiálního města byly již dávno opuštěny a nyní jsou domovem starému vybavení, vraků vesmírných lodí, mechů a lišejníků, pancířnatých krys a jiné havěti a divokých tlup, jako jsou Ztracenci, a navíc bezejmenných podlidí pohybujících se temnými stíny. Kvůli své nebezpečnosti jsou nejnižší čtyři desítky pater pro normální dopravu nepřístupné. Tato patra také obývají nejrůznější zvířata, včetně bezokých tvorů zvaných "koridoroví ghůlové". O ošuntělé hospodě v této oblasti se povídá, že již 90000 let nespatřily její stěny slunce. Ve svých dvou letech zde Jacen a Jaina Solo potkali skupinku úředníků, kteří do hlubin Coruscantu uprchli před Palpatinovým hněvem.
Sněhem pokryté polární čepičky jsou využívány pro lyžování a také jako zdroj vody po vysušení Coruscantských moří. Voda je odtud dopravována obrovskými trubkami do nejhustěji osídlených oblastí planety.
Prostor kolem Coruscantu je bráněn orbitálními bitevními stanicemi Golan III a vesmírným dokem na nízkém orbitu, samotná planeta je dostatečně chráněna velmi výkonným štítem. Za vlády Říše, byl Coruscant vybaven dvouvrstvým štítem - přilétávající loď se dostala skrz první štít, který se za ní uzavřel a teprve pak se otevřel vnitřní štít a vpustil loď do atmosféry. Mnohé další doky pomáhaly stavět vesmírné lodě a také obytné sféry. Polární regiony byly ohřívány soustavou zrcadel, které je tak činily mnohem příjemnějšími. Suroviny byly získávány z pásu asteroidů na okraji Coruscantského systému.

Historie
Coruscant byl hlavním městem galaxie již za staré Republiky, kdy se mu říkalo Město Republiky. Za velkého droidího povstání před tisíci roků objevil Mistr Jedi Arca způsob jak pomocí Síly vyřadit mechanismy. Za Sithské války, před přibližně čtyřmi tisíci let provedly síly, které vedli Ulic Qel-Droma, Aleema a maskovaný Warlord Mandalor, úspěšný pokus o obsazení válečné místnost Republiky. Aleema se rozhodla nedělit se o moc a přikázala svým silám ústup, což způsobilo zajetí Qel-Droma. Ten byl však osvobozen Sithským pánem Exarem Kunem. V průběhu osvobozování zahynuli mistr Jedi Vodo Siosk- Baas a Netus, předseda Senátu.
Po vzniku Impéria byla tato metropole přejmenována na Imperiální město a Palpatine se zabydlel v přejmenovaném Imperiálním paláci. Jednou z Císařových prvních akcí bylo oddělení nelidských občanů Říše od ostatních do zvláštních oblastí. Císařův dvůr se skládal z ambiciózních dvořanů lačnících po moci a ústupných konkubín doufajících v to, že porodí Císařova dědice. Jednu z Císařových recepcí navštívila ve svých osmnácti také Leia Organa. Ve stejné době se Bail Organa a Mon Mothma setkali v Organově rezidenci v hlavním městě (nazývané Chatham House) a naplánovali povstání proti Impériu. Před bitvou u Yavinu dokázala Aliance zničit Imperiální dok v těsné blízkosti Coruscantu - což byl pokus o zpomalení projektu Death Star. Krátce po bitvě u Yavinu povstalecký agent Kyle Katarn pronikl do přísně střeženého střediska Imperiálních tajných operací, aby odtud vyzvedl dekódovací klíč, díky němuž mohl dekódovat ukradenou navigační kartu obsahující informace nutné pro zastavení projektu Dark Forces a unikl odtud i přesto, že se jej pokusil zastavit Boba Fett. Nedlouho po bitvě u Hothu se zrádný admirál Zaarin pokusil o převrat a přímo v systému Coruscantu obsadily jeho jednotky Císařovu vlajkovou loď - Star Destroyer Majestic, nalodili Císaře na palubu jednoho z raketoplánů a pokusili se jej dopravit na Zaarinův ISD Glory. Císař byl tehdy zachráněn včasným příletem Darth Vadera s letkou TIE Defenderů a Vice Admirála Thrawna. Tehdy Zaarin ještě uprchl.
Po Palpatinově smrti v bitvě u Endoru získala vládu nad Říší Ředitelka vnitřní bezpečnosti Ysanne Isard, která se usadila v Imperiálním paláci, odkud řídila svou stále se zmenšující Říši. Přibližně tři roky po událostech u Endoru byl Coruscant obsazen jednotkami Aliance a stanoven hlavním městem Nové republiky. V průběhu bojů byl palác zbombardován a posléze vypleněn a mnozí dvořané byli pobiti rebelskými partyzány. Pět let po Endoru se tehdejšímu vládci Impéria - Velkoadmirálu Thrawnovi - podařila blokáda planety pomocí zneviditelněných asteroidů. O rok později přinutily Imperiální síly - nyní jež pod vedením znovuzrozeného Císaře Palpatina - Novou Republiku k evakuaci planety. Vítězné Imperiální frakce - zejména Císařův kruh a armáda - se pustili do boje mezi sebou a zbůsobili tak Coruscantu rozsáhlá poškození. Po pádu znovuzrozeného Císaře se Nová Republika znovu vrátila na Coruscant a začala s rozsáhlými opravami. Sedm let po Endoru naplánovala Admirálka Daala sebevražedný nálet Star Destroyeru, který měl planetu ochromit, nebyla však schopná tento plán zrealizovat. Osm let po Endoru se Hutt Durga pokusil proniknout do Imperiálního Informačního střediska a získat odtud přísně tajné plány Hvězdy smrti. Devatenáct let po Endoru se Druhé impérium pokusilo o útoky na zásobovací konvoje ze zneviditelněné základny. Ta však byla odhalena když Jaina Solo přetížila její štíty pomocí světelného paprsku z jednoho z Orbitálních zrcadel.
..............................................................................................
ENDOR
Endor se nachází v sektoru Moddell ve stejnojmenném systému. Samotný Endor je stříbřitý plynný obr s devíti měsíci. Největší z těchto měsíců má velikost menší planety a bývá označován jako Lesní měsíc, Svatý měsíc, nebo prostě Endor. Endorský systém byl téměř neznámý - a to hlavně kvůli své obtížné dosažitelnosti. Systém se nachází v nezmapovaném prostoru a masivní gravitační pole obra vyžaduje několik složitých hyperprostorových skoků. Za celá staletí jen několik cestovatelů se dostalo až na Endor. Endor má mírné prostředí s povrchem pokrytým lesy, savanami a horami. Také je zde nízká gravitace. Nepatrná osová odchylka a pravidelná oběžná dráha příspívají k pohodlnému prostředí vyhovujícímu většině životních forem včetně Endorského ponyho, vethiraptorů, kačích vlků, svítivých skřítků zvaných Wisties, rychlých zlomyslných teeků,okřídlených kondořích draků, gunlabirdů, dravých Yootaků a tempterů, lákajících svou kořist za pomocí maskovaných jazyků. Nejznámnějšími tvory jsou však primitivní Ewokové stavící si svá obydlí vysoko na stromech. Tzv. stromy života mohou dorůstat až tisíc metrů a jsou považováni za dochovní obránce Ewoků. Hudba hraje důležitou roli v Ewokské kultuře založené na systému klanů. Ewokové jsou i přes svou primitivnost schopní konstruktéři, kteří vynalezli větroně a katapulty. Každý kmen má šamana interpretujícího mystické znaky. Přirozeným nepřítelem Ewoků jsou 30-ti metrové příšery zvané Goraxové, kteří prohledávají Ewokské stromy pro obydlí, která jsou příliš nízko. Goraxové obývají skalnaté hory v salmské poušti za Yavarskými útesy na sever od hustého lesa. Poušť je zajímavá také kalužemi kyseliny a vyschlými jezery. na dnech Goraxských doupat žijí velicí pavouci. Na západě lesa se rozkládají travnaté pláně s vyvřelinami známé jako Dračí kožich. Za nimi leží zasněžené hory zvané Dračí páteř. savanna je obývaná chůdonohými yuzzumy lovícími malé ještěrky zvané ruggeři. V dračím kožichu postavili svůj hrad cizí útočníci používající dvounohé blurrgy pro přepravu nákladů při svých nájezdech na Ewokské vesnice.
Asi před sto lety tito útočníci havarovali na Endoru s dathomirskou "Sestrou noci" Charal. Podle příkazů svého vůdce Teraka postavili tito dlouhožijící tvorové hrad a začali pátrat po zdroji energie, kterým by znovuzprovoznili svou loď. O mnoho později na planetě havaroval loď s Towanskou rodinou. Obří Gorax zajal oba rodiče a uvěznil je v horské pevnosti v salmské poušti. Towalské děti Mace a Cindel se pokusili své rodiče s pomocí Ewoka Wicketa a jeho kmene osvobodit. Později byla téměř celé rodina vyvražděna nájezdníky vedenými Tarakem a Charal. Přeživší Cindel a člověk Noa s pomocí kmene Ewoků porazili nájezdníky a Cindel a Noa měsíc opustili. Nedlouho poté se Impérium rozhodlo použít měsíc ke stavbě druhé Hvězdy smrti a na povrchu postavili základnu se štítem chránícím rozestavěnou bitevní stanici. Povstalecké komando vedené generálem Solem a leiou Organou dokázalo s pomocí Wickettova kmene štítový generátor zničit. následně byla zničena Hvězda smrti a většina zde shromážděné imperiální flotily. Tento masakr se nazývá bitva u Endoru. Na místě císařovy smrti se nachází oblak temné, zlobné energie temné strany Síly. Throm Loro, vůdce hnutí odporu pomáhal osvobodit Imperiální základnu na Endoru, kde zachránil život wookijskému vězni.
..............................................
GEONOSIS
Tato nehostinná planeta vzdálená méně než parsek od Tatooine je domovem Geonosianů. Hlavní složkou pouštního povrchu je načervenalý písek a prach. Komunikace v blízkosti planety je obtížná díky vysokému obsahu kovů v písku a také díky prudkým radiačním bouřím. Geonosis je obklopena několika pásy asteroidů a úlomků, což činí narudlou planetu zajímavou na pohled. Tyto asteroidy neustále padají na povrch planety, čímž způsobují silná zemětřesení a usazují tak na povrchu velké množství rud. Navzdory vysokému obsahu kovů v kůře planety je tu gravitace trochu menší než bývá běžné.
..............................................
HOTH
Hoth je šestou planetou systému stejného jména. Je to ledový, neobydlený svět pokrytý ledovcovými poli a obíhá modrobílé slunce. Tento izolovaný svět není dokonce zaznamenán na některých standartních navigačních mapách. Hoth obíhají 3 měsíce a často na jeho povrch dopadají meteority. Denní teploty se pohybují na -32 stupních celsia a klesají o více než 20 - 30 stupňů přes noc. Mezi původní životní formy na Hothu patří Tauntaun a dravé Wampy. Mnoho druhů Tauntaunu se živí houbami rostoucími v jeskyních a pod sněhem. V noci se shromažďují v jeskyních, aby nezmrzli. Mezi zajímavosti na Hothu patří - zmrzlé gejzíry a 1000 km dlouhá roklina na jižní hemisféře. Dno této rokliny je naplněno vodou, která se drží v tekutém stavu díky ohromnému tlaku sobě čelících útesů rokliny. Některé ledovce pomalu sklouzávají do této rokle.
Po bitvě u Yavinu havaroval na tomto ledovém světě při pokusu o únik před imperiálními stíhačkami Luke Skywalker. Setkal se zde se dvěma androidy naprogramovanými tak, aby jednali jako říšský guvernér a jeho dcera, kteří se zde ukrývali na svém útěku před Impériem. Později byli Han Solo a Luke Skywalker zajati nad Hothem pirátem Raskarem. Han Solo se celou skupinkou uchýlil do skryté jeskyně hlídané oheň plivajícím drakoslimákem, odkud sotva vyvázli se svými životy. Po evakuaci Yavinu 4, postavila Aliance svou základnu na Hothu v několika propojených jeskyních v mírnější severní oblasti a nazvala ji Základna Echo. Aliance měla velké problémy s adaptací techniky na extrémní teploty Hothu a byla také často napadána Wampami. Základna byla následně objevena Imperiálním výzvědným robotem, což vedlo k porážce Rebelů Darth Vaderem v Bitvě na Hothu. Osm let po této bitvě na planetu odcestovala veliká lovecká expedice, jejíž členové zde chtěli lovit Wampy pro jejich cenné kožešiny. Wampy však zničily jejich výsadkovou loď a expedice se musela uchýlit do trosek základny Echo. Expedici se pokusili zachránit Luke Skywalker a Callista, bylo však příliš pozdě - z výpravy už nikdo nezbyl a oba hrdinové jen stěží vyvázli s holými životy.
.....................................
Pokračování - Planety a místa 3
........................................
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama