Planety a místa 1

9. června 2006 v 18:56 | Já (Lída) |  Star Wars
ALDERAAN
Alderaan, který sdílel hvězdný systém se svou sesterskou planetou Delaya, byl krásný, míruplný svět bez měsíců. Byl to jeden z předních světů centra galaxie. Jeho rozlehlé stepi a mírné kopce byly pokryty bohatým a hustým trávníkem a počasí na něm bylo snadno předvídatelné a mírné. Přestože planeta postrádala oceán, měla velké množství mělkých jezer a zaledněné polární čepičky. Počet druhů travin přesahoval 8000 a různobarevných květin (např. Aralluty, Tiil a Aldereenské plamenné lilie) bylo ještě více. V pozdním létě trávy usychaly a jejich semínka se zvedaly s větrem v jakýchsi "semínkových bouřích", které byly někdy dostatečně silné, aby znemožnili cestování vzduchem. Alderaanské duhové dřevo bylo oblíbeným vývozním artiklem. Mezi živočichy patřily například thranty - tvory lehčí než vzduch, používané na Alderaanu pro dopravu vzduchem. Dále zde žil nelétavý pták s chůdovitýma nohama a pancéřované housenky, které se po tuctu let života pod zemí zakuklily a přeměnily na chlupaté motýly. Stáda pasoucích se zvířat a nerfovů byly chováni jako zdroj potravy a každý rok cestovali pasáci do měst, aby zde prodali maso svých zvířat. Alderaaniáni roztřídili stáda divokých zvířat žijících na kontinentu Thonn, aby se zbavili těch která byla příliš slabá pro přežití zimy.

Někteří z největších umělců a myslitelů galaxie pocházeli z Alderaanu a svět byl pokládán za centrum kultury. Mnozí umělci používali Alderaanské travnaté pláně jako malířská plátna enormních rozměrů, sejíc semínka v určeném vzoru tak, že se výsledný obraz ukázal až po jejich vykvetení. Jeden z Alderaanských největších svátků byl "Stříbrný proud", slavený každé jaro, když tisíce proužkovaných, třpytivých ryb ucpávaly vodní cesty. Zajímavá místa na Alderaanu rovněž zahrnovaly lesy oro, pokrývající tucet malých ostrovů v největším vnitrozemském moři. Lesy, označované Alderaanskou vládou za planetární poklad, byly tvořené stovky metrů vysokými stromy, pokrytými lišejníky jasných barev a skrývaly zlatě pruhované jeleny a bílé ptáky cairoka. Jinak, na severních stepích na okraji velkých Alderaanských planin leží prastaré a tajuplné trosky známé jako Země hradů. Ruiny, původně úly postavené dlouho zmizelou hmyzí rasou Killiků, jsou soustředěny v osmnácti jedinečných skupinách, z nichž každá byla postavena v jiné době. Lidští obyvatelé Alderaanu se rozhodli ponechat tyto ruiny v původním stavu, jen čas od času sem zamíří umělec hledající inspiraci. V dalších oblastech planety jsou hluboká jezera používána jako vodní rezervace, ve kterých mohou turisté pozorovat hrady z bláta postavené koloniemi korýšů.
Kvůli jejich respektu ke všemu živému odmítají Alderaanští kolonisté stavět svá města na volné trávě. Místo toho jsou jejich organicky vypadající města a průmysl stavěna na stranách zářezů v povrchu, na vrcholu pískovcových kopců, pod polárním ledem, nebo na šelfech moří. Město Terrarium, známé také jako "Město pod sklem", bylo postaveno na po vykopání obří mísy, a jejím naplnění kapalným polymerem. Polymer byl poté vytvarován a zpevněn laserem podle předem daného plánu města. Po dokončení všech osmnácti pater byla mísa zastřešena průhlednou krytinou, nad kterou byly vztyčeny jehlovité věže, z jejichž vrcholů mohli obyvatelé města pozorovat okolní krajinu. Město Crevasse bylo vestavěno přímo do stěn sítě kaňonů a ze vzduchu bylo téměř neviditelné. Aldera, hlavní město planety, bylo postaveno na ostrově uprostřed kruhového jezera. Sídlila tam slavná Alderaanská univerzita, založená před generacemi velkým filosofem jménem Collus.Univerzita byla jedním z nejprestižnějších vzdělávacích institucí v galaxii, a byla střediskem opozice proti Palpatinovu "Novému řádu". Vzdušná, organická architektura používaná na Alderaanu všude inspirovala mnohé imitátory. Architektura Bespinského Oblačného město zahrnovala mnohé rysy architektury Alderaanské.
Před celými tisícovkami let přišli na Alderaan první lidští kolonisté a objevili pozůstatky Killické civilizace. Mezi prvními kolonisty byli horníci, obchodníci v důchodu a bohatí hodnostáři hledající krásný svět, ve kterém by strávili své životy. Před čtyřmi tisíci let se na Alderaanu narodili ve válečnické rodině budoucí rytíři Jedi Ulic a Cay Qel-Droma. Po zmatcích Klonových válek učinili Alderaaniané radikální rozhodnutí - slíbili, že už nikdy nebudou na jejich světě ani armády, ani vojenské zbraně. Planeta se stala modelem pro mírovou spolupráci a její obyvatelé začali být známí jako hledači znalostí a umění. Někdy v minulosti se Alderaanská vláda stala demokracií, přesto si pro jeho symbolický význam zachovala Královský dům Alderaanu. V 11/70 před impériem, mistr Jedi Jorus C'baoth pomáhal rozřešit otázku následnictví, vedoucí k linii Organů. Královská rodina Organů žila v Aldeře, patřila sem senátorka Leia, její adoptivní otec Bail (kancléř a předseda) a její adoptivní matka (ministryně školství). další členové rodiny byly tety Celly, Tia a Rouge a Leiin bratranec Nial. Dcery Alderaanské šlechty byly vzdělávány v Alderaanské výběrové akademii pro mladé dámy, poté obvykle odcházely na Coruscant, aby zde získaly vhodného manžela. Bail Organa byl jedním ze zakladatelů povstalecké Aliance, čímž z Alderaanu udělal centrum opozice proti Císaři. Alderaan je však znám zejména jako planeta zničená první Hvězdou smrti jakožto ukázka síly Impéria. Pole asteroidů - to je vše, co zůstalo z tohoto nádherného a milovaného světa. Po zničení planety tvrdilo Impérium, že Alderaan se sám zničil osudným výbuchem několika tajných podzemních superzbraní. Poté, co byl zveřejněn záznam pořízený pozorovacím satelitem planety Delaya, připustilo Impérium odpovědnost z této hrůzné akce, prohlásilo však, že tato akce byla nutná, aby zabránila Bailu Organovi a jeho lidem ve vytvoření smrtícího viru pro biologickou válku. Přeživší Alderaaniané, kteří nebyli v době zničení na planetě byli pozváni na císařův soukromý svět Byss. Hydroponické farmy na planetě Borleias, pěstující Alderaanianské potraviny, začaly nebývale profitovat po zničení Alderaanu.
........................................................
BESPIN
Bespin, nejdůležitější planeta ve stejnojmenném systému, je plynný obr o průměru asi 118000 kilometrů s dobou rotace asi dvacet hodin. Bespin má mnoho měsíců, ale jen dva - H'gaard a Drudonna (známí také jako dvojčata) - jsou dost velcí, aby si zasloužili naši pozornost. Pevné kovové jádro planety je obklopeno silnou vrstvou kapalného rethenu. Nad rethenem se nacházejí barevná mračna sahající do vzdálenosti asi 1000 km. "Zóna života", což je jediné místo kde se mohou vyskytovat lidé, je asi 30 km silná vrstva nad mraky.Rostlinný život na Bespinu sestává hlavně z vznášejících se kolonií algae, početných pink a fosforeskujících glowerů. Mezi zdejší zvěř patří draví velkeři, netopýří rawwci a kilometr velké medúzy zvané beldoni. Oblaka jsou také domovem Alderaanských thant, které jsou jediným pozůstatkem tohoto druhu v známém vesmíru po zničení Alderaanu. Ve svrchních vrstvách atmosféry Bespinu se vyskytuje tibannský plyn, který je výborným chladícím médiem v hypermotorech a rozložený je také skvělý pro zvýšení palebné síly blasterů. V této podobě se vyskytuje v nižších vrstvách atmosféry.
Cloud City (Město v oblacích)
Před mnoha lety Lord Ecclessis Figg vybudoval první vznášející se kolonii blízko rovníku planety - Floating Home. na více než desetiletí to byla jediná osada nad touto planetou. Po deseti letech se rozšířila o další části - a stala se tak základem pozdějšího oblačného města. Materiály na výstavbu byly získány na Miseru, nejvnitřnější planetě systému. Oblačné město má průměr asi šestnáct kilometrů a asi půl miliónu obyvatel. Nejvrchnější patra obsahují kasina a noční kluby, v nejnižších jsou továrny. Hotely ve svrchní části zahrnují Yerith Bespin, Stratosphere a Holiday Towers (původně ve vlastnictví Jabby Hutta). Kasína se jmenují Royal, Pair O'Dice a Trest. Kromě hraní mohou bohatí turisté sledovat "nebeské rodeo" prováděné na thrantách, nebo se mohou v lázních nadýchat výparů z oblaků (o kterých se věří, že mají léčivé účinky). Kvůli rychlé rotaci planety si mohou navštěvníci užít dva východy slunce za standardní den.
Tři složky vlády jsou: skupina Exex z obchodních administrátorů, Gildovní parlament a Baron-Administrator. Masivní repulzory udržují město ve vzduchu a zároveň nasávají plyn ze spodních vrstev atmosféry. Plyn je poté veden do městských rafinérií, natlakován, vyčištěn a zamražen do karbonitu. Figg a společníci vyráběli plyn údajně pro použití jako chladící médium v hypermotorech - ve skutečnosti však prodávali plyn neimperiálním dodavatelům zbraní. Město je dost malé, aby uniklo pozornosti těžařské gildy, ale i tak musely být vůdci gildy upláceni. I když hlavním průmyslem ne Bespinu je těžba a zpracování plynu jsou tu i jiné podniky - například Bespin Motors. Před zničením Alderaanu byl Bespin součástí lukrativní cesty Alderaan, Corelia, Bespin. Většina z pracujících jsou Ugnaughti (původně z Gentu) z kmenů Irden, Botrut a Isced. Hlídka bouří dává pozor na atmosféru z Kerroské věže (nejvyšší bod Oblačného města) a bezpečnost je prováděna Wing Guard. Středem města prochází dutý tunel.
Jiné vznášející se město - Tibannopolis - kdysi bývalo prosperujícím městem, ale teď je pouhým městem duchů, bez všeho cenného a kvůli rozbitým repulzorům nakloněným. Po Bespinském nebi se však prohánějí spousty rafinérií a malých stanic a také nezávislých prospektorů, pátrajících po výtryscích plynu.
Před lety míval Mistr Jedi Djinn Altis cvičiště pro mladé učedníky v Bespinských oblacích. Pašerák Lando calrissian se stal Baronem-Administrátorem měst, když toto právo vyhrál od barona Raynora v sabaccu. Za svého držení udělal z droida EV-9D9 šéfa zdejší ochranky a ten - než byl odhalen - zničil asi čtvrtinu populace droidů, poté uprchl na palubě unesené lodi těžařské gildy "Iopene princess". Calrissian také založil skupino Commando-pilotů pro obranu města. darth Vader použil toto město jako gigantickou past na Luka Skywalkera. Lando však Lukovi pomohl uprchnout a město bylo obsazeno Říší. Tehdy také z Bespinu odešel pozdější pilot squadrony Rogue Rhisati Ynr. O šest let později využíval město velkoadmirál Thrawn. Za další dva roky se sem vrátil Luke Skywalker, aby přivedl do nové Akademie Jedi nezávislého prospektora jménem Streen, který pomocí Síly vyhledával erupce plynů.
.................................................
BYSS
Tento svět se nacházel hluboko v Jádru galaxie a byl soukromou planetou císaře Palpatina a centrem jeho znovuzrozené Říše šest let po bitvě u Endoru. Tato utajená planeta byla přístupná pouze po pečlivě zakódované trase, protože vzhledem k vysoké hustotě hvězd v Jádře zde byla navigace téměř nemožná. Byss a jeho pět měsíců obíhali kolem dvojhvězdy tvořené modrou hvězdou a modrým trpaslíkem. Planeta Byss byla tektonicky stabilní a neměla vůbec vychílenou osu a díky tomu byla velmi příjemným světem planin a kaňonů nenarušovaných bouřemi, zemětřeseními a jinými smrtícími jevy. Mikroskopický život v mnohých jezerech a řekách je živen modrozeleným slunečním svitem. Dominantními druhy jsou mechy a kapradiny, živočichové jsou převážně neškodnými nočními tvory. Byss nemá žádný přirozený inteligentní život, i přes to se zde nachází několik ruin z éry Expanze.
Před lety si tento svět zvolil císař Palpatine jako své útočiště a říšští architekti a inženýři dostali úkol mu zde postavit palác. Několika milionům jedinců měsíčně, zlákaných povídačkami o rajském světě, bylo povoleno emigrovat na Byss - kde z nich Císař a jeho temní učedníci začali čerpat životní sílu. Celková populace planety dosáhla 20 miliard bytostí, jejichž komunikace se zbytkem galaxie byla podrobována přísné cenzůře. Byss byl velmi dobře bráněn před případným útokem mocnými planetárními štíty, hunter-killer proboty a Imperiální bezpečnostní hyperprostorovou sítí. Na orbitu byly loděnice pro World Devastatory a v neposlední řadě také Galaxy Gun. Imperiální sektor pokrýval téměř celý kontinent a v jeho středu se nacházela Citadela. V té byly zahrady, soukromá muzea, kasárna a vězení a byla chráněná turbolasery a nebezpečnými monstry zvanými "Chrisalides" nebo Chrisaliské bestie. Pro zásobování této planety bylo určeno několik nákladních lodí, dopravujících náklad do těžce bráněného Nákladního komplexu na hranicích císařova města. Ten byl tři kilometry široký a 168 kilometrů vysoký. Aby si udržel stabilitu bylo nutné jej ukotvit k satelitu. Byla v něm také oblíbená putika Byss Bistro.
PO bytvě u Endoru byl Grand Vizier Sate Pestage obžalován a zbaven velení těmi, kteří se obávali, že by se mohl prohlásit Císařem. Pestige odletěl na Byss, aby zde vyčkal Palpatinova předpovězeného návratu. Císař nepřežil katastrofu u Endoru - to jen jeho duše se vrátila na Byss, kde pro ni bylo připraveno nové klonované tělo. Protože byl palpatine touto cestou oslabený rozhodl se několik let odpočívat a teprve po šesti letech zahájil svou pomstu vedenou proti Nové republice. Během tohoto období byl Luke Skywalker dopraven na Byss Mandalorskou vězeňskou lodí, aby se zde naučil co je to Temná strana Síly. V témže roce vedl Lando Calrissian a Wedge Antilles neúspěšný útok na citadelu pomocí ukořistěných bitevních droidů Viper Automaton. Později, z bitvě blízko Onderonu, se Han Solo a tým povstaleckých commandos zmocnili císařovy vlajkové lodi Eclipse II a doletěli s ní na Byss. Zde nastavil Solo kolizní kurz s Galaxy Gunem. Při srážce Galaxy Gun nešťastně vystřelil a zasáhl jádro planety, což znamenalo její zničení.
..................................................
CALAMARI
Calamari (někdy zvaná Mon Calamari) je tektonicky stálá planeta pokrytá téměř úplně vodou a je domovem mírných Calamarianů a opatrných Quarrenů - celkem má asi 27 miliard obyvatel. Na povrchu se nacházejí jen bažinaté ostrůvky a plovoucí města obývaná oběma druhy - i když Quarrenové obývají temnější, nižší patra. Mezi tato atraktivní místa patří Reef Home, Coral Depths, Kee-Piru, Coral City, Heurkea a Foamwander City. Mon Calamarianská architektura má organický vzhled se zakulacenými rohy a nepravidelnými povrchy, vyjadřujícími lásku ke krásám jejich světa. Rudy použité k výstavbě sídlišť natěžili Quarrenové (kteří jsou schopní dýchat na vzduchu i pod vodou) ve svých sídlištích na dně. Historii téměř každé události na Calamari udržují metr dlouzí mlžovití molluskové, kteří jsou extrémně inteligentní a o své vědomosti se rádi podělí s každým. Calamarijská moře jsou také domovem nebezpečných dravých krakanů - žralokovitých tvorů s dvojicí klepet.
Mon Calamariani už měli postavené své obří vesmírné lodě a právě začínali cestovat mezi hvězdami, když byla jejich planeta objevena Impériem. To se (poté co narazilo na odpor) rozhodlo Calamariany zotročit a jeho jednotky zničily tři města. Říká se, že za vypnutí Calamarijské obrany je odpovědný jeden z Quarrenů jménem Seggor Tels - tato událost vyhrotila vztahy mezi Calamariany a Quarreny. Jakmile se ukázala skutečná tvář Impéria byly lodě vyzbrojeny a loděnice na orbitu planety a jejího měsíce se staly klíčovým zdrojem lodí pro povstaleckou Alianci. Mnozí Calamariani byli zotročeni - včetně budoucího admirála Ackbara, který sloužil jako osobní sluha Moffa Tarkina. Ackbar byl zachráněn povstaleckými silami a jmenován admirálem povstalecké flotily. Zhruba šest let po Endoru znovuzrozený císař použil své World Devastatory k útoku na jižní oblast planety, přičemž zničil města Kee-Piru a Heurkea. Také byl poškozen vesmírný přístav Hikahi, což ochromilo možnosti Calamari stavět lodě. Rok poté navštívila Leia Organa Solo admirála Ackbara, aby jej přesvědčila k ukončení jeho dobrovolného exilu na planetě. Pozdější útok admirála Daaly vedl ke zničení Reef Home City. V pradávných dobách tuto planetu také obívali dnes již vyhynulí obří korýši, zvaní krabbex.
..........................................................
Pokračování - Planety a místa 2
...........................................................
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama